Jai Hind, Shano Varuna !


Main Menu

Naval Service Personnel Service
Personnel

Civilian Naval Personnel Civilian
Personnel

Retirement
Retired

Health
Health

Guidance & NWWA
Guidance

Naval Training School & Education Education

Miscellaneous
Miscellaneous


Information Board
Home Home
At the Helm At the Helm
Naval Training Schools/Establishments Training Schools
Looking for shipmates Looking for Shipmates
Downloads Forms Download
Web Links Web Links
E-zines & Naval History E-zine & Naval History
Navy Wives Welfare Association NWWA
National Portal
FAQs FAQs



Who's Online
There are currently, 2 guest(s) and 0 member(s) that are online.








ADM AK Chatterji

Admiral AK Chatterji
(04 Mar 1966 28 Feb 1970)

Admiral AK Chatterji took over as the Chief of Naval Staff, Indian Navy, from Vice Admiral B.S. Soman on 4 March 1966. Adhar kumar Chatterji was born in 1914 and entered the Royal Indian Navy in 1933 as one of the first cadet-entry officers. He qualified as an anti-submarine specialist in the United Kingdom in 1940, and subsequently saw active service afloat in World War II in the Atlantic and Indian Ocean areas in various ships of the Royal and Royal Indian Navies.

In August 1947, Admiral Chatterji completed his staff course in the United Kingdom and on his return to India, was appointed Director of Naval Plan in Naval Headquarters. In June 1950, he assumed command of the flagship of the Indian fleet, I. N. S. Delhi (The erstwhile H. M. S. ACHILL of the Battle of River Plate Fame), in the rank of Captain. He was the first Indian officer to command the cruiser, in which he took part in a number of combined exercise and paid good-will visits to several countries in the Far East and the Mediterranean.

From November 1950 to January 1953, Admiral Chatterji was the Indian Naval Adviser to the High Commissioner for India in London, being responsible for, among other things the training of several hundred cadets and junior officers attached to the Royal Navy. On his return to India, he was appointed the Commander-in-Charge, Bombay. In this appointment, he was in administrative and operational control of several ships attached to the Bombay Command and of establishments in Bombay, Lonavla, and Jamnager. He held this appointment for two years.

Admiral Chatterji there after completed a course in the Imperial Defence College, England. On his return to India, he took over as the Deputy Chief of the Naval Staff in Feb 1958, and was promoted to Rear Admiral in the same appointment in March 1959.

In May 1962, Admiral Chatterji took over as Flag officer Commanding, Indian Fleet, Flying his flag in I.N.S. MYSORE he paid a good-will visit to amongst other countries, Thailand the first visit of an Indian Cruiser to that country.

In January 1964, in the rank of Vice Admiral, he assumed the appointment of the Commandant, National Defence College in the New Delhi. This institution is responsible for Imparting higher knowledge to senior officer of the Army, Navy, and Air force as well as of the civil services. He was promoted to the rank of Admiral on 1 March 1968. Equally proficient in both the operational and administrative fields, Admiral Chatterji at one time had the reputation of being one of the finest ship-handlers amongst the navies of the entire Common-wealth countries.









Copyright © by Indian Navy Information Resource and Facilitation Centre All Right Reserved.

Published on: 2005-02-21 (7064 reads)

[ Go Back ]
Content ©

New Page 2

Terms and Conditions | Copyright Policy | Hyperlinking Policy | Privacy Policy | Contact us

Copyright Indian Navy since 2002. All Rights Reserved.
The site is Designed, Developed and Maintained by the Team of IR&FC
Last updated on 29 Aug 2014